• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  •  +98 13 33690925

قرقیزستان

Kyrgyzstan Flag

نام رسمی کشور: جمهوری قرقیزستان

زبان های رسمی: قرقیزی و روسی

نوع حکومت: جمهوری پارلمانی

پایتخت: بیشکک

کلان شهرها: اوش،طراز، نارین، جلال آباد، قراکول، بادکند

استان ها: چوئی، جلال آباد، نارین، اوش، طراز، ایسیک کول، باد کند

گروه های قومی: قرقیزها، روس ها، ازبک ها، اکراینی ها، آلمانی ها و...

تعطیلات و روزهای ملی: روز سال نو میلادی، کریسمس ارتدوکس روسیه، روز پدر، روز جهانی زن، نوروز 

فرودگاه: فرودگاه بین المللی مناس در بیشکک

وب سایت مفید: www.mert.kg/tourism کمیته امور خارجه برای گردشگری ورزشی (روسی)

دین: اسلام و ارتدوکس روسی 

مساحت: 199,951 کیلومترمربع

منطقه تحت کشت برنج: 6000 هکتار 

جمعیت: 5.895.100 (2015)

واحد پول: سوم (KGS)

کد تلفن: 996+

زمان محلی: 5+ => 


معرفی: جمهوری قِرقیزستان معروف به قرقیزستان کشوری محصور به خشکی در آسیای مرکزی است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن بیشکک است. جمعیت این کشور در سرشماری سال ۲۰۰۹ میلادی ۵٬۳۶۲٬۸۰۰ نفر بود و جمعیت آن برای سال ۲۰۱۵ میلادی حدود پنج میلیون و ۹۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود. جمعیت پایتخت قرقیزستان نیز ۸۷۰ هزار نفر است.
قرقیزستان به همراه قزاقستان تنها کشورها در آسیای مرکزی هستند که زبان روسی را در کشورهای خود به عنوان زبان رسمی نگه داشته‌اند. در قرقیزستان روسی و قرقیزی هر دو، زبان‌های رسمی کشور هستند. زبان قرقیزی از شاخه زبان‌های ترک‌تبار است.
۷۲٫۶ درصد از مردم قرقیزستان از قوم قرقیز، ۱۴٫۴ درصد روس و بقیه از دیگر اقوام هستند. ۸۰ درصد از مردم این کشور مسلمان و ۱۷ درصد نیز پیرو کلیسای ارتدکس روسی هستند.

جغرافیای طبیعی: قرقیزستان 199,951 کیلومتر مربع مساحت و 5.895.100 نفر جمعیت دارد و پایتخت آن شهر بیشکک است. جمهوری قرقیزستان در قسمت شمال شرقیآسیای مرکزی واقع شده‌است و از شمال با قزاقستان، از جنوب با تاجیکستان، از غرب با ازبکستان و از شرق و جنوب شرقی با چین همسایه و هم‌مرز است. این کشور دارای آب و هوای معتدل کوهستانی، بهار و تابستان معتدل و زمستانی سرد است. دریاچه ایسیک‌کول در شمال شرق کوهستان تیان‌شان بزرگ‌ترین دریاچه قرقیزستان و دومین دریاچه بزرگ کوهستان در جهان پس از دریاچه تیتیکاکا است. بلندترین قله‌های قرقیزستان در کوهستان قاقشال‌داغ واقع شده‌اند که مرز کشور با چین را تشکیل می‌دهند. جنگش چاقوسو با ارتفاع ۷٬۴۳۹ متر بلندترین قله کشور است. این قله شمالی‌ترین قله با ارتفاع بالای هفت هزار متر در جهان است.

آب و هوا: آب‌وهوای مناطق این کشور با هم تفاوت دارد به‌طوری‌که دره فرغانه در جنوب غرب نیمه‌گرمسیری و بسیار گرم در تابستان است که دما در آن به ۴۰ درجه سانتیگراد هم می‌رسد اما کوهپایه‌های شمالی کشور آب‌ و هوای معتدلی دارند و کوهستان تیان‌شان هوای خشک بَرّی و در ارتفاعات آب‌ و هوای سرد قطبی دارد. در سردترین مناطق قرقیزستان در خلال زمستان دمای هوا در حدود ۴۰ روز زیر صفر است و در برخی بیابان‌های آن تمام زمستان برف می‌بارد.