• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  •  +98 13 33690925

ترکیه

Turkey Flag

نام رسمی کشور: جمهوری ترکیه

زبان های رسمی: ترکی

نوع حکومت: جمهوری ریاستی با پارلمان واحد

پایتخت: آنکارا

کلان شهرها: آنکارا، ازمیر، استانبول، بورسا، آدانا، ترابزون، ملطیه، منطقه مرمره، منطقه اژه، منطقه مدیترانه، ناحیه آناتولی مرکزی، منطقه دریای سیاه، منطقه آناتولی شرق و جنوب شرقی

تعطیلات و روزهای ملی: سال نو میلادی، روز حاکمیت ملی و روز کودکان، روز کار و همبستگی، بزرگداشت آتاتورک و روز جوانان و ورزش، روز پیروزی و پایان جنگ استقلال، روز جمهوریت، عید فطر، عید قربان

فرودگاه: فرودگاه آتاتورک در استانبول

دین: اسلام، مسیحیت، یهودیت و سکولاریسم

مساحت: 783,562 کیلومتر مربع

منطقه تحت کشت برنج: 99400 هکتار

فصل تولید برنج:  1. کاشت: آوریل-ژوئن     2. برداشت: سپتامبر-اکتبر

وب سایت کشاورزی: www.tarim.gov.tr/Eng

جمعیت: 77,695,904 نفر

واحد پول: لیر ترکیه (TRY)

کد تلفن: 90+

زمان محلی: 2+ => 


معرفی: ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب شرق اروپا) قرار دارد. ترکیه درشرق با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان و گرجستان، در جنوب شرقی با عراق و سوریه و در شمال غربی (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است. پهناوری ترکیه ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع (سی و هفتم) است. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی شرق و غرب امتداد یافته‌است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا به‌شمار می‌آید و کشورهای بسیاری، به ویژه کشور ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه‌ای برخوردار است و مکان‌های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به آنجا مسافرت می‌کنند. جمعیت ترکیه حدود ۷۷ میلیون نفر (برآورد ۲۰۱۵) می‌باشد، که حدوداً ۷۵ تا ۸۵ درصد مردم سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند. حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند و عید فطر و عید قربان در این کشور تعطیل رسمی است. همچنین در ترکیه حدود ۷۰٪- ۷۵٪ درصد مردم ترک، ۱۸٪ درصد کرد و ۷٪- ۱۲٪ را سایر باشندگان قومی ترکیه تشکیل می‌دهند. زبان رسمی ترکیه، ترکی (استانبولی) است.

جغرافیای طبیعی: ترکیه در بین شش کشور آسیایی و دو کشور اروپایی قرار گرفته‌است. کشورهای هم‌مرز ترکیه عبارت‌اند از: در خاور با ایران ۴۹۹ کیلومتر، جمهوری آذربایجان ۹ کیلومتر، ارمنستان ۲۶۸ کیلومتر و گرجستان ۲۵۲ کیلومتر، در جنوب خاور با عراق ۳۵۲ کیلومتر و سوریه ۸۲۲ کیلومتر، در شمال باختر با یونان ۲۰۶ کیلومتر و بلغارستان ۲۴۰ کیلومتر. ترکیه از سه طرف به دریا راه دارد. دریاهای سیاه و مرمره، اژه و مدیترانه از طریق دو تنگه بسفر و داردانل به دریاهای آزاد مرتبط می‌شوند و از لحاظ جغرافیایی موقعیت مناسبی به این کشور می‌دهند. بزرگترین و مهم‌ترین شهر آن استانبول می‌باشد. ترکیه با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، عراق، سوریه، بلغارستان و یونان همسایه است.

آب و هوا: آب و هوای کشور ترکیه دارای تنوعی عجیب از آب و هوای مدیترانه ای تا آب و هوای قاره ای ست. مناطق شمالی ترکیه آب و هوای اقیانوسی دارد در حالی که مناطق جنوب آن دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای است. آب و هوای حاکم در مناطق داخلی نسبتا خشک و قاره ای ست.

به طورکلی ترکیه چهار منطقه آب و هوایی دارد: سواحل جنوب و سواحل غرب با آب و هوایی مدیترانه ای، سواحل دریای سیاه با تابستان هایی گرم و زمستان هایی معتدل و مرطوب، بخش های شرق و شمال شرقی ترکیه با آب وهوایی کوهستانی و بخش های مرکزی فلات آناتولی با آب وهوای نسبتا خشک قاره ای است.

کشاورزی: تولیدات فراوان کشاورزی ترکیه در سال ۲۰۰۵ رتبه هفتم جهان را بدست آورد و در سال ۲۰۰۶ برای ۱۱٫۲٪ از مردم ترکیه اشتغال ایجاد کرد.